Regulamin

Regulamin przebiegu procesów weryfikacji
efektów uczenia się na kwalifikację wolnorynkową

Programowanie w języku C/C++

Programowanie w języku JAVA

Programowanie w języku PYTHON

§ 1

Ilekroć w dalszej części Regulaminu jest mowa o:

  1. Instytucji Certyfikującej – rozumie się przez to Szczecińskie Collegium Informatyczne.
  2. Kwalifikacjach wolnorynkowych, kwalifikacjach, kwalifikacji – rozumie się przez to kwalifikacje włączone do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, dla których Szczecińskie Collegium Informatyczne SCI Sp. z. o o. jest Instytucją Certyfikującą.
  3. Uczestniku, uczestniku walidacji – rozumie się przez to osobę zainteresowaną potwierdzeniem posiadania kwalifikacji wolnorynkowych.
  4. Ośrodku walidacyjnym – rozumie się przez to Szczecińskie Collegium Informatyczne, przeprowadzające proces weryfikacji efektów uczenia się na kwalifikację wolnorynkową.
  5. Efektach uczenia się – rozumie się przez to efekty uczenia się wskazane w obwieszczeniu o kwalifikacji wolnorynkowej odpowiednio właściwego ministra.
  6. Kryteriach weryfikacji – rozumie się przez to określone w opisie kwalifikacji rynkowej działania, mające potwierdzić posiadanie przez uczestnika poszczególnych efektów uczenia się, których posiadanie umożliwia otrzymanie kwalifikacji wolnorynkowej.
  7. Potwierdzeniu wszystkich efektów uczenia się – rozumie się przez to potwierdzenie wszystkich kryteriów weryfikacji wskazanych w opisie kwalifikacji wolnorynkowej.
  8. Zestawie egzaminacyjnym - rozumie się przez to pobrany z centralnej bazy, dla danego egzaminu, zestaw testu wiedzy i zadań sytuacyjnych, umożliwiający sprawdzenie posiadania przez uczestnika efektów uczenia się niezbędnych dla otrzymania kwalifikacji wolnorynkowej.
  9. Teście wiedzy - rozumie się przez to pytania testowe sprawdzające wiedzę uczestnika.
  10. Zadaniach sytuacyjnych - rozumie się przez to zadania praktyczne (studium przypadku) sprawdzające umiejętności uczestnika w zakresie programowania
  11. Walidacji lub procesie walidacji – rozumie się przez to sprawdzenie, czy osoba ubiegająca się o nadanie określonej kwalifikacji, niezależnie od sposobu uczenia się, osiągnęła wyodrębnioną część lub całość efektów uczenia się wymaganych dla tej kwalifikacji.
  12. Zespole egzaminacyjnym – rozumie się przez to zespół powołany przez Komisję Walidacyjną do przeprowadzenia egzaminu.
  13. Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (ZSK) – rozumie się przez to system określony w ustawie z dnia 22 grudnia 2015 roku o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.
  14. Prezesie Instytucji Certyfikującej – rozumie się przez to prezesa Szczecińskiego Collegium Informatycznego SCI Sp. z o.o..

Rozdział I - Identyfikowanie

§ 2

  1. Na stronie internetowej Instytucji Certyfikującej znajdują się informacje dotyczące kwalifikacji oraz procesu walidacji, w tym:
    1. obwieszczenie o włączeniu kwalifikacji, zawierające opis kwalifikacji,
    2. wykaz efektów uczenia się wymaganych dla kwalifikacji, wraz z kryteriami ich weryfikacji,
    3. przewodnik po procesie walidacyjnym,
    4. regulamin przebiegu weryfikacji efektów uczenia się (zwany dalej regulamin),
    5. przykładowe pytania testowe i zadania praktyczne,
    6. formularz zgłoszeniowy,
    7. informacje dotyczące planowanych terminów i miejsc egzaminów, (napisać na stronie)
    8. aktualnie obowiązujące opłaty,
    9. informacja o rachunku bankowym dla opłat.
  2. Informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 1-5 mają umożliwić uczestnikowi samodzielne identyfikowanie swoich kompetencji, m.in. poprzez pozyskanie wiedzy, które umiejętności, spośród wymaganych w kwalifikacji już posiada, a które wymagają dalszego uczenia się.

Rozdział II - Rejestracja i weryfikacja formalna

§ 3

  1. Informacje dotyczące planowanych terminów i miejsca egzaminów publikowane są na stronie internetowej Instytucji Certyfikującej.
  2. Uczestnik przystępując do walidacji, wypełnia formularz zgłoszeniowy i przesyła drogą elektroniczną nie później niż 30 dni przed planowaną datą egzaminu.
  3. W przypadku późniejszego zgłoszenia, w sytuacji gdy są wolne miejsca, okres ten może zostać skrócony.
  4. Opłata egzaminacyjna wnoszona jest na rachunek bankowy podany na stronie internetowej Instytucji Certyfikującej.
  5. W kwocie opłaty egzaminacyjnej zawarta jest stała opłata manipulacyjna w wysokości 500 zł.

§ 4

  1. Wypełniony formularz zgłoszeniowy podlega weryfikacji formalnej we właściwym ośrodku walidacyjnym.
  2. Weryfikacja formalna polega na:
    1. sprawdzeniu prawidłowości i kompletności formularza zgłoszeniowego, w tym oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych, zapoznaniu się z klauzulą informacyjną i regulaminem,
    2. potwierdzeniu dokonania opłaty egzaminacyjnej.
  3. Uczestnik, w ciągu 14 dni od daty wpływu formularza zgłoszeniowego, otrzymuje drogą elektroniczną, na adres podany w formularzu zgłoszeniowym, potwierdzenie pozytywnego przejścia weryfikacji formalnej wraz z informacją o zarejestrowaniu zgłoszenia.
  4. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lub braków, uczestnik ma 5 dni, od daty otrzymania informacji, na uzupełnienie zgłoszenia.
  5. O pozytywnej weryfikacji uzupełnionego zgłoszenia informuje się uczestnika drogą elektroniczną, na adres podany w formularzu zgłoszeniowym, w ciągu 7 dni od daty wpływu formularza zgłoszeniowego.

§ 5

  1. Osoba dokonująca ostatecznej weryfikacji zgłoszenia wpisuje uczestnika na listę egzaminacyjną.
  2. O wpisaniu na listę egzaminacyjną decyduje kolejność zgłoszeń z potwierdzoną opłatą egzaminacyjną.
  3. Informacje zawierające miejsce, datę oraz godzinę rozpoczęcia egzaminu uczestnik otrzymuje drogą elektroniczną, na adres podany w formularzu zgłoszeniowym, co najmniej 7 dni przed egzaminem.
  4. Ośrodek walidacyjny może odwołać lub zmienić datę, godzinę i miejsce przeprowadzenia egzaminu. Informacja ta przekazywana jest drogą elektroniczną na adres wskazany w formularzu zgłoszeniowym.
  5. W sytuacji określonej w ust. 4 wpłaty wniesione przez uczestnika zalicza się na poczet egzaminu w zmienionym terminie lub w przypadku odwołania egzaminu zwraca się w ciągu 30 dni na konto, z którego została dokonana płatność.

§ 6

  1. Uczestnik w każdej chwili może zrezygnować z przystąpienia do egzaminu.
  2. Rezygnacja powinna być przesłana wyłącznie drogą elektroniczną na adres mailowy ośrodka walidacyjnego.
  3. Za dzień złożenia rezygnacji przyjmuje się datę skutecznego jej doręczenia w sposób określony w ust. 2.
  4. W przypadku rezygnacji z egzaminu:
    1. do 30 dni przed planowaną datą egzaminu opłata egzaminacyjna (pomniejszona o opłatę manipulacyjną) podlega zwrotowi,
  5. Kwota zwracana jest uczestnikowi w ciągu 30 dni na konto, z którego została dokonana płatność.
  6. W losowych przypadkach o wysokości zwracanej kwoty decyduje Prezes Instytucji Certyfikującej.

Rozdział III - Weryfikacja efektów uczenia się, metody i narzędzia weryfikacji efektów uczenia się

§ 7

  1. W procesie weryfikacji efektów uczenia się wykorzystywane są następujące metody walidacyjne:
    1. test wiedzy,
    2. zadania praktyczne.
  2. Weryfikacja efektów uczenia się prowadzona jest w oparciu o zestawy egzaminacyjne, które zawierają pytania testowe oraz zadania praktyczne
  3. Przykładowe pytania testowe i zadania praktyczne służące weryfikacji wybranych efektów uczenia się znajdują się na stronie internetowej Instytucji Certyfikującej.

§ 8

  1. Uzyskanie certyfikatu wymaga potwierdzenia wszystkich kryteriów weryfikacji przypisanych do zestawów efektów uczenia się danej kwalifikacji i uzyskania co najmniej 70% punktów możliwych do osiągnięcia.
  2. O wynikach egzaminu informuje się uczestnika drogą elektroniczną w ciągu 30 dni od dnia egzaminu.
  3. Wraz z wynikiem egzaminu uczestnik otrzymuje informacje o dalszym postępowaniu, tj. o wydaniu certyfikatu w przypadku pozytywnej decyzji walidacyjnej lub - w przypadku negatywnej decyzji walidacyjnej - o możliwości ponownego przystąpienia do egzaminu oraz możliwości odwołania się i wglądu do pracy egzaminacyjnej.
  4. Certyfikat wydawany jest w języku polskim oraz angielskim.
  5. Certyfikat wydawany jest uczestnikowi w ośrodku walidacyjnym, w którym przeprowadzony został egzamin. O możliwych terminach odbioru certyfikatu, uczestnik jest informowany drogą elektroniczną. W wyjątkowych okolicznościach uczestnik może wystąpić do ośrodka walidacyjnego o przesłanie certyfikatu na wskazany adres pocztowy.
  6. Odbiór certyfikatu w ośrodku walidacyjnym może być dokonany przez osobę upoważnioną przez uczestnika.

Rozdział IV - Organizacja i przebieg egzaminu

§ 9

  1. Egzaminy przeprowadzane są w formie elektronicznej.
  2. W dniu egzaminu o wyznaczonej godzinie zdający wchodzą do sali egzaminacyjnej pojedynczo, okazując dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i podpisują listę obecności.
  3. Pierwsza część egzaminu to egzamin teoretyczny(test), który trwa 60 minut.
  4. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu teoretycznego uczestnik przystępuje do drugiej części egzaminu - egzaminu praktycznego
  5. Egzamin praktyczny trwa 120 minut.
  6. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub wyznaczony przez niego członek zespołu egzaminacyjnego informuje zgromadzonych o godzinie rozpoczęcia i zakończenia egzaminu (walidacji). Informacje te zapisuje na tablicy/planszy.
  7. W czasie trwania egzaminu (walidacji):
    1. każdy zdający pracuje przy indywidualnym stanowisku egzaminacyjnym,
    2. posiadany przez uczestnika telefon komórkowy oraz inne urządzenia nagrywające i filmujące powinny być wyłączone i schowane,
    3. 15 minut przed zakończeniem egzaminu członek zespołu egzaminacyjnego przypomina uczestnikom czas pozostający do zakończenia egzaminu,
    4. zdający nie powinien opuszczać sali egzaminacyjnej.
  8. W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu egzaminacyjnego może zezwolić zdającemu na opuszczenie sali egzaminacyjnej po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się zdającego z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej i opiekunów osób niepełnosprawnych – jeśli sytuacja tego wymaga.
  9. Czas trwania egzaminu (walidacji) dla takiej osoby nie zostaje wydłużony.
  10. Zespół egzaminacyjny ma prawo wykluczyć z egzaminu uczestnika, który podczas egzaminu korzystał z pomocy innych uczestników lub osób postronnych, posługiwał się niedozwolonymi materiałami pomocniczymi lub urządzeniami, pomagał innym uczestnikom egzaminu lub zakłócał prawidłowy przebieg egzaminu.
  11. Ośrodek walidacyjny może dostosować formy i warunki przeprowadzania egzaminów do indywidualnych potrzeb psychofizycznych uczestników ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
  12. Uczestnik, który ubiega się o prawo przystąpienia do egzaminu w warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych, jest zobowiązany złożyć do przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego wniosek o dostosowanie warunków i formy egzaminu wraz z aktualnymi dokumentami potwierdzającymi konieczność ich dostosowania.
  13. Wniosek, o którym mowa w ust. 14 powinien zostać złożony na 30 dni przed planowaną datą egzaminu według wzoru opublikowanego na stronie internetowej stanowiącym Załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.
  14. W przypadku braku możliwości dostosowania formy i warunków przeprowadzania egzaminu do indywidualnych potrzeb psychofizycznych uczestnika, zostanie on o tym poinformowany w formie elektronicznej najpóźniej 14 dni przez terminem planowanego egzaminu.

Rozdział V - Procedury odwoławcze

§ 10

  1. Uczestnik walidacji ma prawo złożenia odwołania w ciągu 30 dni od dnia powiadomienia o wyniku walidacji. Odwołanie składane jest drogą elektroniczną. Osoba odwołująca się ma obowiązek szczegółowego uzasadnienia odwołania. Przykładowy druk odwołania stanowi Załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu.

§ 11

  1. Procedura odwoławcza jest jednoinstancyjna. Ocena ustalona w procesie ponownej weryfikacji jest ostateczna.
  2. Odwołanie możliwe jest wyłącznie w zakresie aspektów merytorycznych wskazanych w uzasadnieniu.
  3. Odwołanie rozpatruje osoba nieuczestnicząca w egzaminie osoby odwołującej się.
  4. O wyniku procedury odwoławczej informuje się osobę odwołującą się, drogą elektroniczną w terminie 30 dni od daty złożenia odwołania.
  5. Uwagi formalne co do warunków przebiegu egzaminu muszą być zgłoszone podczas trwania egzaminu.
  6. Do zgłoszonych uwag formalnych odnosi się podczas egzaminu przewodniczący zespołu egzaminacyjnego.

Rozdział VI - Postanowienia końcowe

§ 12

  1. Regulamin wchodzi w życie z dniem jego publikacji na stronie internetowej Instytucji Certyfikującej.
  2. Instytucja Certyfikująca zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w niniejszym regulaminie.
  3. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu Cywilnego.



Załączniki do pobrania

Załącznik Nr 1 - WNIOSEK W SPRAWIE DOSTOSOWANIA WARUNKÓW LUB FORMY PRZEPROWADZANIA WALIDACJI
Załącznik Nr 2 - ODWOŁANIE OD WYNIKU WALIDACJI



Ostatnia aktualizacja regulaminu: 14 wrzesień 2024